štvrtok 30. júla 2015

Raslavienov Velestúr 2015Rok sa s rokom stretol. Cesta slnečného božstva prešla svoju každoročnú púť, Morena bola hodená do rieky, vatry na oba slnovraty zapálené. Pre spokojnosť ľudí, vzdávajúcich hold najmä hromovládcovi chýbala už len jedna vec. Každoročné oslavy v Kremnických vrchoch, ľuďmi vyhľadávané, s medzinárodnou účasťou a pomerne bohatou históriou.
 Tento rok bol zasa niečím špeciálny. Pre mnohých možno ani nie, veď nováčikovia boli natešení zo všetkého a my, ktorí sme sa aj niečím zapojili, sme zažili aj nejakú tú nervozitu. Klasický presun na miesto diania v poradí už 15. Perúnových dní bol pre mňa tradičnejší než všetko ostatné. Spolu s našim starešinom som preto plný nadšenia docválal do kultového pohostinstva Pod baštou. Asi prvýkrát za tie roky som zažil niečo ako prázdnu terasu. To skutočne tentokrát budeme sami? Neistota sa dala krájať! Nikto neprichádzal. Nakoniec sa dostavil Nivoslav a oznámil, že ideme asi poslední. No to ma podrž! Vďaka ovládaniu telefónov komorkowych sme prišli na to, že predsa len nejaká tá poľská posádka, ktorú zdržal predražený martinský cestný zázrak za milióny dukátov bude meškať. K tomu sa pripočítala aj bratislavská elitná úderka obsahujúca nejakých tých fanúšikov slovinskej industriálnej scény, germánskych obyčajov a jedného člena, podľa ktorého zelenina slúži len na dekoráciu. Tieto fenomény a ešte niečo viac sme sa rozhodli prediskutovať v neďalekej poľovníckej reštaurácii. Asi by som dostal pokarhanie, keby som nespomenul ako riešenie zvláštneho afrického fenoménu s kokosovým olejom vyvolalo všeobecné pohoršenie posádky reštaurácie. No tá akosi nevedela svoje pocity vyjadriť slovami a tak sme riešili tieto nevšedné tradície naďalej. Dostavil sa oneskorený poľský kolega s celou rodinkou, dostali sme nejaké darčeky a postupne sa na oblohe ukazoval náznak večera. Po presunutí na miesto diania našich slávností sme sa postupne zvítali so zvyškom, prichystali veci na prespanie a nejako sa zaradili do načatých debát rôznych skupiniek ľudí. Pribúdala nálada, stupňovala sa zábava a družnosť ako po minulé roky pokračovala do neskorých hodín.
S nástupom sobotného rána sa začali aj nejaké tie prípravy na deň, pre ktorý sme tu vlastne všetci prišli. Ja s kolegom Džidžim a Slavoronom sme sa rozhodli ignorovať všetkých ľudí aj s ich výhovorkami (pozdravujem Pieskomila!) a pobrali sme sa na výlet do Badínskeho pralesa. Chlapci sa nezabudli dobre obuť a ja som musel byť za rebela. Nepamätám si, kedy naposledy a či vôbec som niekedy šiel na turistiku v sandáloch (ich českú variantu som ale nepoužil, stačil klasický Kristusov outfit), ale tak všetko je prvýkrát. Žíhľava, drevo, nerasty, kríky a sem tam nelogické hundranie kolegov na kamienky v ich topánkach som zvládal s prehľadom a na prekážky rôzneho druhu som si už aj patrične zvykol. Dostavila sa nostalgia z dávnych vekov, kedy som tadiaľ prechádzal so Žabom, Sinmarou a textovým sprievodcom od pána profesora Golemu (za aktualizáciu ďakujem Stanislavovi!). Tentokrát muselo chalanom stačiť len moje hundranie z vlastnej hlavy bez náležitých pomôcok. Teda až na už zaniknutý kartografický ústav v Harmanci. Mená lodí stratených, Badínsky vodopád, horúca asfaltka a hlavne veľa veľa otázok („Už tam sme?“). Aj taký bol výlet troch nihilistov v Badínskom labyrinte. Po ňom sa nezabudlo samozrejme ani na Velestúr, veď aj keď obradisko sa presunulo, väčšina z nás akciu volá stále podľa susednej hory s pohnutou históriou.
Cesta nazad sa niesla v duchu, že niečo zmeškáme, no nakoniec sa nič také nekonalo. Keďže môj plán bol stihnúť pred samotnou ceremóniou ešte čo-to prediskutovať s ostatnými dôležitými ľuďmi, chceli sme prísť čo najskôr. Nakoniec sme to stihli prv, než bolo povedané vopred. To som pochopil pri príchode do tábora, keď nikto nevedel, kde je môj obradný kolega. Počas jeho spánku (nie nebojte sa, nešlo o nič v spojitosti s predávkovaním, jednoducho mu bolo teplo a mal pokoj od rodinných povinností) sa začala v tábore ozývať stěřočejština a všetkým bolo jasné, kto sa ujal slova. Horlivci zo všetkých západoslovanských krajín, plus dva kusy z východu sa chystali vyhrať v tradičnom športovom zápolení (druhom najdôležitejšom po olympijských hrách – toto len tak nezanikne!) – legendárnej Velesiáde. Na tú mal Douktouř už tradičného spoločníka Milana, no tentokrát bolo počuť čoraz viac komentárov aj od jeho milej ženušky, ktorá mu sem tam vysvetlila, že nemá úplnú pravdu. Okrem pravidelných disciplín ako hod klátom, preťahovanie lanom, zápasenie, preťahovanie rukou sa dostavili príležitostné veci ako lukostreľba. Oproti minulým rokom pribudlo niečo nové a to bola hojná účasť detí či Súboj titanov. Treba spomenúť, že deti mali vlastnú kategóriu (podobne ako ženy, ktoré v našej občine ešte neprešli emancipáciou) a na sviatok ich prišlo skutočne hojne. Je vždy krásne vidieť, že stromy veľkého dubu sa stále rozrastajú a náš Rod nezaniká. Sláva našim mužom!
 Nadšenie niektorých víťazov nemalo konca kraja, no niektorí z nás vedeli, že nám naše povinnosti ešte len začnú. Po vskutku plodnej debate, kde sme my obradníci podebatili aj so starešinom a pomocníkmi o tom, čo nás čaká a neminie, sme sa pobrali postupne na miesto, kde sa rozprestiera naše kapište. Prípravy obradu sa prišlo zhostiť hneď niekoľko kusov ľudskej rasy. Postupne sa očistilo miesto a s ním aj my. Hromič zapálil obradný oheň a postupne sme vykonali taký menší obrad pre tých z nás, ktorí sa rozhodli ostatným pripomenúť, prečo tu vlastne sme. Zapečatil sa kruh a zvuk trúbenia rohu volal účastníkov čakajúcich pod kopcom.
 Tí postupne prichádzali. Začalo zapadať slnko. Očistení obradnou vodou, vydymení, postupne vypĺňali za zvukov gájd celý kruh. Tento rok sme slávili hromovládneho Perúna v počte asi 75 kusov. Žreci sme boli tentokrát dvaja. Opisovať kvalitu a obsah obradných slov tu z morálnych dôvodov nebudem. Nech sa vyjadria tí, čo tam boli. Snažili sme sa uctiť si hromovládcu a jeho atribúty či silu ako sme to cítili my. Neopomenuli sme ani históriu našich obradov. Prihliadli sme aj na aktuálne dianie v slovanských krajinách. Obetovali sme mu tradičné obetiny a urobili sme aj rituál s ohnivou sekerou, jeho hlavnou zbraňou. Aj prapôvodná Modlitba k Perúnovi nemohla chýbať. Stále úspešnejšia časť obradu je privítanie nových členov naším starešinom. Poliaci nie prvýkrát zobrali svojho mladšieho člena aby prišiel medzi nás a podstúpil rituál postrižín. Oči jeho otca, plné hrdosti si uchovám v očiach naveky. Ani mladý junák neskrýval nadšenie a prijal meč, svoje meno a svojho boha s veľkou cťou. Prišla mu dokonca zaspievať aj jedna detská účastníčka. Pohľady ľudí boli plné dojatia. Sám som o tomto prekvapení nevedel a možno v budúcnosti uvidíme ešte plody tohto milého stretnutia! Po tomto úkone nasledovali trošku starší horlivci na podstrižiny (v prípade chlapca) a prihlásená bola aj žena. Aj oni prijali meno, vybrali si svojho boha (zaujímavý bol výber, kde aj muž si zvolil ženskú bohyňu), obetovali časť zo seba obradnému ohňu a boli hromadne prijatí do našich radov. Len veky, ktoré čakajú pred nami nám ukážu, či vo svojom duchovnom živote vytrvajú až do svojej smrti. Nech im naši bohovia k tomu pomáhajú! Celú ceremóniu potom ukončili obradné koláče a medovina pre účastníkov. Každý povedal to, čo cítil v danej chvíli. Niekto viac, niekto menej. Spokojnosť na tvárach ľudí napovedala, že ich odkaz obradných slov a úkonov naplnil. Postupne sa obrad ukončil a účastníci si ešte každý po svojom uctili pod drevenými idolmi svojich patrónov ako to najlepšie vedeli. Tradične sme na Smrečníku zostali ešte nejaký čas aby emócie nepretrhal čas a atmoféra ohňov nám k tomu hrala do neskorej noci.
 Niektorí sa postupne presúvali opäť na Hostinec a tak sa družne veselilo do neskorých hodín. Repertoár piesní je myslím z roka na rok bohatší. Záleží, kto sa ujme slova. Nechýbali okrem slovenských nápevov aj tie poľské, či české. Niektorí zabrúsili aj do modernejších vôd, no dominovali najmä piesne ľudové. Sem tam nejaký hudobný podklad či vtipná príhoda dokresľovali klasický sobotný večer Perúnových dní pod mystickým Velestúrom. Boli aj celkom milé poďakovania od nových ľudí. Ľudia pochválili našu prácu a človek mal celkom dobrý pocit z vydareného ročníka.
Nedeľa je symbolom predovšetkým odchodu z miesta konania našich najväčších slávností, ktoré Perúnov kruh slávi už 15 rokov. Za ten čas sa mnoho ľudí vystriedalo, no vždy najväčšiu úctu majú u mňa tí, čo tu boli od ich začiatkov. Títo ľudia tu dnes boli už so svojimi potomkami. Im už neraz ich deti ukázali na našom sviatku, že cestu ich otcov si budú ctiť. A veľmi rád budem pritom a podám im pomocnú ruku. Lebo nie je nič krajšie ako vidieť horieť oheň tradície, ako pozerať sa na bohatú korunu slovanského Veľdubu!
Aj kvôli nej sem mnohí merajú cestu. Aj kvôli stretnutiu s ľuďmi, ktorých nevidíte počas celého roka. S ľuďmi, s ktorými prebúdzate spomínaný plameň ohnivej sekery. S ľuďmi, s ktorými sa ako každý rok, aj ten budúci veľmi rád stretnem v područí Kremnických hôr. Nad mestom mincí, v srdci Slovenska, v strede Európy, v tom našom Perúnovom kruhu!
Sláva Perunu!
Raslavien

P.S.: Ja som nedeľný odchod z konania osláv spojil s návštevou runovej studničky v spojitosti s ukrajinskou vetvou Perúnovho kruhu (o ktorej ešte ani nevedia, ale asi im dám súhlas, predsa len dvorných fotografov potrebujem ako soľ!). Tú sa nám podarilo celkom rýchlo nájsť aj napriek obavám, že je to priamo nemožné (vplyv martinského a bystrického bulváru). Cestu cez Horné pršany môžem odporučiť.Všetko je prvýkrát!
P.S.2: Do budúceho roka odporúčam polepšiť sa Teskoslavovi! ;-)

Žiadne komentáre: